Relic Church
Icon of the Mother of God of the church Toehary
The priest, Father Dariusz Swerk

He was born 26.04.1972r. in Opole.
He has 4 brothers.
He was baptized in the parish of Our Lady of Sorrows in Opole.
After graduating from high school, he enrolled in seminary.
In 1997. was ordained a priest.
Recently, he worked in the parish of the Sacred Heart of Jesus in the Diocese of Opole Kluczbork.
He came to the parish of St. James, Yuzhno-Sakhalinsk - February 18, 2010.

 
 
 
 
 
 
The priest, the parish Tomas Rafalak

Born October 16, 1972 in the small town of Bela-Vzhek not far from Warsaw in a working class family, his father was a miner, his mother - on the railway, the oldest of four children. Baptized in the parish of St. Therese
Mechanic secular education, and in 1991 he entered the seminary in 1997 graduated theosophical education.
Ordained in Klivitsa and sent to the parish where he worked for 5 years.
Mr. Beth - 6 years.
After the proposals to serve in Peru, Kazakhst
an, has chosen Russia, Siberia, Irkutsk diocese.
2007 - arrived in Russia. He studied at the University of foreign languages ​​and studied Russian and Chinese. served in the cathedral not far from Irkutsk.

 

 

Bishop Cyril Klimovich

From 1956 to 1965. lived in the Byelorussian Soviet Socialist Repu
blic, then moved with his family in Poland.
After graduating from high school in 1974, he entered the Major Seminary Hosianum in Olsztyn (Poland), from which he graduated in 1980
He was ordained a priest on June 8, 1980, Cardinal Primate of Poland Jozef Glemp. After ordination he served as vicar in the cities Vidminy, Paslenk and Klevki under Olsztyn, participated in the construction of a new seminary in Olsztyn.
Since July 1990 he became rector and dean of the work in-depth in the archdiocese of Minsk-Mogilev (Belarus).
October 13, 1999, Pope John Paul II appointed Auxiliary Bishop Cyril Klimovich Minsk-Mogilev Archdiocese, Titular Bishop of Arban (October 13, 1999 - April 17, 2003). Ordained a bishop December 4, 1999 in the Minsk Cathedral of the Blessed Virgin Mary, Cardinal Kazimierz Swiatek.
In 1999 - 2003 gg. - The general vicar of the archdiocese of Minsk-Mogilev and provost in Minsk.
April 17, 2003, Pope John Paul II appointed Bishop Cyril Klimovich Ordinary Diocese of St. Joseph with the center in Irkutsk. June 15, 2003 in Irkutsk Cathedral of the Immaculate Heart of the Mother of God took the canonical and liturgical inauguration of the ruling bishop.
On January 18, 2005 - Vice-Chairman of the Conference of Catholic Bishops of Russia (KKER). Catechetical Leader Commission and the Commission for inter-Christian and interreligious dialogue and dialogue with non-believers.

He is fluent in Belarusian, Russian, Polish and Italian.
 

Archbishop Paolo Pezzi

Born August 8, 1960 in Russi (Emilia-Romagna, Italy).

From 1985-1990 He was educated in philosophy and theology at the Pontifical University of St. Thomas Aquinas (Angelicum).
He was ordained to the sacred dignity of December 22, 1990, a doctorate in pastoral theology at the Lateran University on "Catholics in Siberia: the origin of the persecution, the present day" (Italian: Cattolici in Siberia, le origini, le persecuzioni, l'oggi).
In 1993-1998 - Dean of the central region of Siberia (now the Diocese of the Transfiguration)
In 1998-2005 - vicar-general of the Priestly Fraternity of Saint missionaries. Charles Borromeo, in charge of the work of the movement Comunione e Liberazione in Russia (since 1998)
Since 2004 teaching at the St. Petersburg Seminary "Mary - Queen of the Apostles," from 2006 was its rector.
September 21, 2007 appointed to the chair of the Mother of God archdiocese in Moscow Archbishop Tadeusz Kondrusiewicz instead, which was transferred to the Archdiocese of Minsk-Mogilev.

The episcopal ordination of Fr. Paolo Pezzi was held on 27 October 2007. The main konsekrantom was the predecessor of. Pezzi at the head of the Archdiocese of the Mother of God - Archbishop Tadeusz Kondrusiewicz, other konsekrantami - Apostolic Nuncio Antonio Mennini, and chairman of the Conference of Catholic Bishops in Russia Bishop Joseph Werth. Also present at the consecration of bishops Clemens Pickel Russia, Kirill Klimovich, Archbishop Tomash Peta of Astana and Bishop of Parintins (Brazil), Giuliano Fridzheni.
After the consecration, with words of welcome to Bishop Paolo Pezzi addressed Nuncio Antonio Mennini. Participating in the liturgy of the Moscow Patriarchate DECR deputy chairman Archpriest Vsevolod Chaplin, read greetings from Patriarch Alexy II and Metropolitan Kirill. There were also announced congratulations to the secular authorities and the Chief Rabbi of Moscow Pinchas Goldschmidt.
In December 2007, Moscow high society magazine elite company in connection with the "transfer to another country to another department," Metropolitan Tadeusz and the appointment of Fr. Paolo wrote about the latter: "He is considered not only a brilliant scientist, but a thin, even a skilled diplomat, whose appearance with apparent approval was received in the Moscow Patriarchate. Especially the new bishop has already supported the introduction of FOC at school, and welcomed the establishment of the Institute of Orthodox military chaplains in the army. At its same position, as experts believe, the new hierarch will be much less accessible than the previous limit communication with the press, sostredotochiv effort (as most believe pessimists) in the Archdiocese of giving covert status of a certain "Catholic" Embassy in Moscow. <...> About the new bishop as saying about a highl
y gifted administrator and organizer. And it is quite interesting that he belongs to the Order of the Brotherhood of St. Charles Borromeo Missionaries, which sends priests precisely where there is the greatest difficulties for Catholic institutions, which may even be a threat to their extinction. Probably, this is the see of the Vatican today the situation in Russia. "

 

Pope Benedict XVI

Joseph Alois Ratzinger was born on the eve of Passover in the house at ul. Shulsshtrasse, 11, and became the third and youngest child of Joseph Ratzinger Commissioner gendarmerie and Maria Ratzinger. During World War II was drafted into the division support staff air defense in Munich. Participate in battles Ratzinger did not have. On the approach of American troops had deserted and returned home, but was soon arrested. In the POW camp had only a few months.

In 1941 became a member of the "Hitler Youth", in December 1939 after it was compulsory for all boys in Germany who was 14 years old. Soldier antiaircraft battalion.

1944 - Joined the Austrian Legion.
1945 - deserted on the approach the Allied armies.
1946-1951 - Higher education (theology and philosophy), University of Munich.
June 29, 1951 received the priesthood. The ordination performed in the cathedral Freising, Cardinal Faulhaber, Michael - Archbishop of Munich and Freising.
1953 - defended his thesis on the heritage of St. Augustine and became one of the best theologians in Germany.
Since 1959 - lecturer in theology at Bonn University.
Since 1966 - chief expert in dogmatic theology at the University of Tuebingen. It tried to act as the main ideological opponent radical Left in the midst of student protests that swept the 1960s throughout Europe.
1972 - as opposed to anti-clerical publications founded the theological journal Communio, which still exists today.
1977
c March 24 - Archbishop of Munich and Freising,
June 27 - Cardinal, was appointed by Pope Paul VI.
November 25, 1981 - headed the Congregation for the Doctrine of the Faith (aka - Holy Inquisition, which was renamed in 1908 by Pope Pius X).
November 30, 2002 Ratzinger became dean of the College of Cardinals. Cardinal Joseph Ratzinger, the first dean of the College of Cardinals in 1555, who was elected pope.

Benedict XVI speaks fluent German, Italian, Latin, English and Spanish and reads texts in Greek and Hebrew. (Download details)

 
MAXilONE -  ,  WEB  -